Archive for 2022-05-17

Garda tó

A Covid óta sajnos megcsappant az utazásaim száma. Ülök a gép előtt, nézegetem a lehetséges úticélokat, barátok hívogatnak, hogy tudjuk van összerakott utad, mikor jöhetnek velem. Menjünk már… és így telik el 1 év lassan. Nehéz messzebbi utat elindítani, mert most lehet venni repjegyet, és most lehet utazni X vagy Y országba. De mondjuk októberben, vagy jövő márciusban lehet e menni Mexikóba, Thaiföldre stb.? Lesz e olyan intézkedés ami miatt nem lehet, lesz e új variáns stb.? Nem vagyok vírusszakértő, és állást sem foglalnék olyanban, amihez tényleg nem értek. Viszont a hosszabb távú tervezést finoman szólva is agyonvágja a bizonytalanság és kiszámíthatatlanság. Szóval telnek a napok, hetek, hónapok és nézem az útleírásokat és mennék valamerre… És egyszer csak feljön egy kép, Garda tó. IGEN. Már régebb óta szeretném, és most, pont most pont megfelel. Mindegy hogy, de menni kell.

Tehát gyors intézkedés, és becsatlakoztunk egy csoporthoz. Hívtam barátokat, ismerősöket az elején, de mivel pont húsvét vasárnap vagy inkább hétfő hajnalba értünk vissza, így már a leszervezett családi dolgok miatt végig nem válaszok jöttek. De édesanyám, aki imádja a hegyeket, igent mondott. Még majdnem húgomék, Adriennék is eljöttek, így lett volna egy családi program.

Indulás hajnalban volt, hogy még időben odaérjünk délután Sirmionéba. Útközben persze volt pár rövid megállás, az egyik helyen isteni fánkot ettünk.

A városi parkolók tele voltak a turisták autóival. És a szállodák parkolói is. Itthon még hűvös volt, kint azt bántam, hogy nem vittem térdnadrágot. Gyönyörű napsütéses nyári idő volt. A kávézók éttermek telis tele helyiekkel és turistákkal. Először kis turistahajóval – talán 20 személyes lehetett – vízen néztük meg a várat és a költő palotájának a maradványait. A hajózás után felfedeztük Sirmione gyönyörű középkori óvárosát, színes házaival, szűk utcáival. Rengeteg kávézó, fagyizó és étterem található itt, valamint a vásárolni vágyók is megtalálják az üzletekben a ruhákat, csecsebecséket.

Rocca Scaligeri kastély
Középen: Catullus villájának romjai. Konstantin császár idejében épült fürdőpalota volt.

A nap végén szállodánkba mentünk, bevallom elég hosszú volt az út, jó volt pihenni.

Másnap Varonába vezetett utunk. A vízesés és a bejárata köré épített botanikus kert a csodaszép növényekkel tette felejthetetlenné ezt az utazást. A víz 98 méteres utat tesz meg lefelé. A kialakított kis táblácskákkal ellátott botanikai kertben különleges növényvilágot, például orchidea fajtákat, kaktuszfügét és banánt is találunk. A vízesést 1874-ben nyitották meg a látogatók előtt. Egy vájatot készítettek, amin keresztül látható a hatalmas víztömeg. Vigyünk esőkabátot, tényleg vizesek leszünk, ha bemegyünk a barlangba. 

Balra a bejárat és jegypénztár. Jobbra már a botanikus kert az aranyhalakkal.
Itt jutunk be a barlangba. Előtte kint már esőkabát fel!
Hatalmas víztömeg zubog le mögöttünk
Csodaszép növények mindenütt...

Utunk a tó legészakibb települése felé vezetett, Riva del Garda felé. Először egy kóstolón vettünk részt. Olívaolaj, és olasz borok voltak terítéken. Majd következett a városnézés a felvonóval. Utána persze séta és az elmaradhatatlan fagyizás.

Következő rövid sétánk a közelben lévő Torbonéba vezetett. Kiváló szörfözési központ. Torbole homokos partjáról tárul az egyik legszebb látvány a tóra.

Malcesine sok épületet megőrzött a középkorból. A város egy ideig velencei fennhatósághoz tartozott. A tó partján találod a Scaligero kastélyt láthatjuk, amit még a 13. században építettek, ettől pár perc sétára pedig a Palazzo dei Capitani palotát.

Innét lehet feljutni a Monte Baldo 2218 méter magas csúcsára. Fent csodás panorámás  kávézókat és éttermeket találunk, padokat, elektromos kerékpár kölcsönzőt. A túrázók kedvenc kiindulópontja, számos irányba sétálhatunk és gyönyörködhetünk a magasból mind a Garda tóban, mind a környező hegyekben és tájban. A libegő, amivel 1750 méter magasra juthatunk fel, panorámás. Saját tengelye körül forgó, így mindegy beszállásnál hol helyezkedünk el, körbe-körbe forogva láthatjuk a feljutásig a tájat. Ez nagyon tetszett 🙂 Siklóernyősük is jöttek fel velünk.

Kis kirándulóhajóval mentünk át a túlpartra, Limónéba. Ez inkább az angolok kedvenc helye. Itt érdemes több órát sétálni. Kávézók, vendéglátóhelyek, üzletek, minden megtalálható itt. Valamit a citrom múzeum. Mindenféle citromfát láthatunk a kertjében. Egy fél órára érdemes betérni aki szereti az ilyet.

Utunk itt véget ért és indultunk haza. Bevallom, még pár napot el tudtam volna itt tölteni, de nagyon jól sikerült. Köszönet az idegenvezetőnek is, aki hatalmas tudásával sok információval ellátott minket. Érdekes volt, hogy nem énnekem kellett összeszervezni, kitalálni, utána olvasni mindennek merre menjünk, mi mennyi időt vesz igénybe stb. Nyilván ennek a fajta utazásnak ez az előnye, a hátránya az, hogy a hotel választásnál én inkább preferálom a belvárosi, látnivalókhoz közeli szálláshelyet. A mi hotelünk kijjebb volt a tótól, a vacsora kevés volt, és nem tudtam még pénzért sem venni még ott. Még jó hogy volt maradék szendvicsünk. Egy központibb helyen lévő hotelnél ez nem gond, simán elmegyünk vacsorázni valahova. És ha valamire több időt szeretnék, a magán útnál van rá lehetőség. A közelebbi hotelnél lévő idő spórolásával több látnivaló megtekintése fér bele. De egy igazán tartalmas út lett belőle, nem bántam meg. Tényleg csodaszép helyeket láttunk. Bakancslista ezen eleme kipipálva, nézzétek meg ti is, érdemes 🙂

Erdély és a Fogarasi-havasok, Nagyszeben, Vajdahunyad 2/2

Temesvárról reggel indultunk, és Gyulafehérvár felé vettük az irányt. Ha a történelmet nem olyan rég tanultam volna, biztos fejből írnám a következő sorokat, így utána olvastam bevallom.

Gyulafehérvár az Erdélyi fejedelemség gazdag, virágzó fővárosa volt. A Szent Mihály-székesegyházat a XIII. században építették román stílusban. Mellette a Babilon-épületben működik Erdély legnagyobb szabású történeti múzeuma. A csillag alakú városvédő fal nagy része ma is épen áll.

Pár órát mindenképp megér, csodaszépen fel van újítva, parkoló is van. Bár annak használata felért egy rejtvénnyel…

Következő úticélunk még Segesvár előtt Medgyes volt. Egy rövid sétát megér. Látnivalók: vár, Aranyművesek tornya, Forkesch torony, Mária tornya, Harangtorony, Schuller ház.

Segesvár volt útunk fénypontja. Nagyon szeretem a középkori kis városokat, amik betekintést engednek kicsit abba, hogy hogy élhettek akkor az emberek. Óvárosa szerepel az UNESCO világörökség listáján. A vár egykori közel húsz tornyából és bástyájából kilenc a mai napig épen áll, amelyeket 930 m hosszú várfal köt össze. Az óratorony és a 13. századi gótikus kolostortemplom és a várhegy legmagasabb pontján álló, szintén gótikus evangélikus templom, a kis utcácskák, vendéglők, népművészeti boltok teszik vonzóvá a települést. Itt született 1431 novemberében Vlad Țepeș ismertebb nevén Dracula.

Szállásunk a Szentháromság Ortodox templommal szemben, az óváros közvetlen szomszédságában a Double Tree Hilton Hotel volt. Gyalog nagyon jól meg lehetett mindent közelíteni. Jó választás. Este a vacsora és a sétánk végeztével rengeteg fiatallal találkoztunk, még egy koktél is belefért lefekvés előtt egy bárba.

Középen kilátás a hotelszobánkból.

Nos és a Diák-lépcső, mely egy fedett lépcső (178 fokból áll, eredetijét 1642-ben építették), tetején zenészekkel nagyon hangulatos. És itt jöttem rá, hogy már jártam itt. Bevallom nem emlékeztem rá. Tehát vagy öregszem, vagy nagyon sokfelé jártam már a nagyvilágban… azt hiszem mindkettő igaz lehet.

A következő nap elég mozgalmas és sokat gyaloglósra sikeredett. Próbáltam beletenni sok helyszínt. Először a legtávolabbi pontra mentünk Parajdra. Parajdon már a római korban is volt sóbányászat; a földalatti bányászat 1762-ben kezdődött, 1960-tól beindították a gyógykezelést, a bánya sós levegőjének gyógyító hatásával élve. Nagy parkoló és segítőkész emberek várnak minket a településen. Egy buszra kell jegyet venni, ami elvisz a sóbányába. Nagyon izgalmas, bevallom erről nem hallottam előtte. Mosdó és üzletek sora vár minket, amíg a buszunkra felszállhatunk.

Ezzel a busszal juthatunk be a sóbányába, azon az alagúton keresztül.

Játszótér, falmászás, labdajátékok, mindenféle unaloműző van itt ahhoz, hogy a sós levegőt ne csak belélegezzük, hanem élvezzük is a lent töltött időt.

Igazán különleges program volt, megérte. A közelben van sós vízű strand, és lepkeház is, de azokra már nem lett volna idő.

A következő állomás a közelben lévő Korond volt. A falu utcájában számtalan üzletben válogathatunk a szebbnél szebb kerámiák, szőrmék és egyéb ajándéktárgyak között. ÉS bevallom, az áruk is teljesen elérhető.

Számtalan üzlet várja a főutcán a vásárlókat. Tényleg érdemes betérni és nézelődni. Nagyon kedvesek.

Utunk Székelyudvarhellyel folytatódott. Bevallom sajnálom, hogy nem aludtunk ott egyet, de elég feszített volt még a program. Pár óra séta volt és egy ebéd. Főbb látnivalók:

Jézus-szíve kápolna, A Székely Támadt vár, Tompa László emlékház, Ferences templom és kolostor, Református kollégium, Benedek Elek Tanítóképző épülete, Református templom, Vármegyeháza (mai Városháza), Római katolikus főgimnázium épülete, Katolikus gimnázium új épülete – Tamási Áron Líceum, Görögkatolikus templom, Budvár

Városháza balra, Ferencesek temploma jobbra

Indultunk tovább a Fogarasi-havasokra, ahol a következő szálláshelyünk volt. Magassága 2 544 méter. A hegy tetején lévő alagúton átmenve még kilométereket autóztunk, mire megtaláltunk kis erdei házikónkat. Nos ha valami megérne egy hetet, az ez lett volna. Kirándulni az erdőben, fényképezni, finom ételeket enni… Az út odafelé, mesés. Motorosok autósok sok helyen megállva a pihenőknél csodálják a tájat, amit a természet készített. Libegővel is fel lehet jutni. Szálláshelyekből sincs hiány, de időben érdemes foglalni, nekem már nem volt sok választási lehetőségem, mert 1-2 nappal az érkezés előtt foglaltam. Fent mindenféle szárított húsokból és sajtokból is válogathatunk. Persze a hagyományos árusok sem hiányoznak.

Szálláshelyünkön épp vacsoráztunk, amikor jött a telefonra egy üzenet. Medveriasztás. Kérdeztük is a pincért, mi ez, kiderült, most élesítik pár napja a rendszert, és a medveveszélyre figyelmezteti az embereket az okostelefon.

Állatvilágához a wikipédiából vettem a leírást: Az állatvilág szintén a magasság változása szerint tagozódik. Alul az erdőlakó emlősállatok közül a barna medve, a szarvas, az őz, a vaddisznó, a mókus, a vadmacska, a menyét és a borz a jellemző. Feljebb a zerge az uralkodó állatfaj. A madárvilágot alul a rigófélék, a vörösbegy, a cinkefélék, a holló és az egerészölyv képviseli. Feljebb a gerinceken és a havasi legelőkön a szirti sas fordul elő nagy számban. A kígyók előfordulása ritka, közülük leginkább a keresztes vipera fordul elő 2000 m magasságig. A halak közül a pisztráng szinte minden vízfolyásban és tóban megtalálható.

Csodaszép kanyargós úthálózat. Több óra a feljutás, annyiszor kell megállni gyönyörködni a tájban 🙂

Tényleg kár, hogy csak 1 napunk volt erre. Következő állomása utunknak Nagyszeben. 2007-ben Európa Kulturális fővárosa volt. Nagyszeben történelmileg az erdélyi szászok egyik legfontosabb központja volt.

Balra a szálláshelyünk, majd a következő képen látszik egy utca végig üzletekkel, vendéglátóhelyekkel, amin végig sétálva főtérre jutunk.

Annyira sok csodaszép látnivaló van, hogy 2 napos itt tartózkodásunk alatt bevallom talán nem is járható végig. Azt hiszem ha választani kellene azok közül a helyek közül Romániában, amit láttam, itt élnék a legszívesebben Romániában. A főtere csodaszép, végig éttermek, vendéglátóhelyek, szép üzletek míg oda jutunk, látszik hogy az épületek rendbetétele fontos volt számukra. Szálláshelyként a Continental Forum Hotelt választottam, amitől a belvárosi rész csak 1 perces sétával volt elérhető, és parkoló is volt hozzá a kocsinak. Ez fontos szempont ez esetben, ha autós utat választunk. Meg a belvárosba utazással nem megy el az idő. Tudom a szállásárak magasabbak, de az időt így vesszük meg, hogy több maradjon a látnivalókra.

Látnivalók listája a wikipédia szerint:

Mindenképp megért volna még 1 napot.

Útunk hazafelé vettük, még Vajdahunyad várát útba ejtettük. Az autópályáról letérve kicsi utak vezettek oda, talán 45 perc is lehetett az út. De megérte. Erdély egyik leghíresebb turisztikai látványossága. A várat Vajk gyermeke, Hunyadi János építette ki, ő erősítette meg kaputornyokkal és védőbástyákkal. 1907-1913 között a Möller-féle restaurálás állította mai állapotába. Mátyás király ebbe a Drakula grófot.

Összességében nagyon jó kis út lett, tényleg sok érdekes látnivalóval. Nyilván egy héttel meg lehetett volna hosszabbítani, és Székelyudvarhely környéke és a még messzebbi részek is beleférjenek.

Javaslom úticélnak mindenkinek, nyilván ígénye és kedve szerint módosítva. A helyieknél kis házakban megszállás és a vendégszeretetük megismerése, kirándulások még hiányoztak ebből az útból, de látnivalókban tényleg gazdag volt és remélem jó kis ízelítőt tudtam adni Erdély és pár romániai hely nevezetességeiből.

Szeged, majd Romániai meglepetés körút 2/1

Sajnos a Covid helyzetre való tekintettel jelenleg az utazás külföldi országban korlátozott, vagy feltételhez kötött. Van ahova oltásokkal, és/vagy friss PCR teszttel lehet menni, de az új európai oltási igazolvány is jó sok helyre. Csak hát hiába csináltattam antitest tesztet, kiderült arra nem jár. Az oltásokra meg már nem lett volna az idő. Tehát az utazási helyszín kiválasztását a konzuli szolgálat honalpjának a tanulmányozásával kezdtem.

Sokfelé lehet menni, szempont volt még továbbá, hogy autóval akármi is történik, akármilyen intézkedést hoznak az adott országok, haza lehessen jönni.

Elsó úticélunk Szeged volt. Sorolhatnám a látnivalók részletes leírását, de bevallom nem a teljességre törekedtünk. Persze van ami számomra kihagyhatatlan, van akit pedig nem érdekelt volna. Ó a lótuszvirágzás pont akkor volt… csodás! A botanikus kerteket vagy füvész kerteket igyekszem megnézni a nagyvilágban. A Szegedi 17 hektáros, 1904-ben alapították.

Talán a legfontosabb és legismertebb a Fogadalmi templom (hivatalosan a Magyarok Nagyasszonya-székesegyház) egy neoromán stílusban épült székesegyház a Dóm téren. A 20. századi magyar egyházi építészet egyik legjelentősebb alkotása.

A Tisza partra érdemes lesétálni. Útközben pedig keressünk egy jó éttermet, mert a halászlét nem lehet kihagyni. Az az egyik kedvenc ételem, bevallom.

A Gróf-palota egy csodásan megmaradt szecessziós épület. Felújított Víztorony ami ma is működik a látnivalók sorából nem maradhat ki. Az Ungár-Mayer palota kupoláját érdemes megnézni, Pécsen is van hasonló a Széchenyi térnél.

Ady Endre Múzeum a sok sok érdekes látnivalóval szerintem még bele kell férjen az útba. Állandó és folyamatosan megújuló időszaki kiállításai mellett komoly régészeti, néprajzi, irodalomtörténeti, történettudományi, természettudományi és numizmatikai kutatómunka folyik a Kultúrpalota falai között. A több mint 1,2 millió nyilvántartott műtárgyat magában foglaló közgyűjteményével az ország legnagyobb megyei hatókörű városi múzeumainak egyike. Igen gazdag régészeti, természettudományi, néprajzi, képzőművészeti, numizmatikai, történeti gyűjteménnyel rendelkezik.

Utána vele szembe a híd alatt van egy jó kis bár. Ott mennek a tévék, és pont a Formula 1-et is láthattam picit 🙂 Éa a sok gyaloglás helyett már a kisvasút is előnyt élvez. Érdemes menni vele egy kört, majd ami tetszik még megnézhetjük utána gyalog. Időt és energiát spórolhatunk vele.

És akkor átmentünk a határon. Bevallom volt párom semmit nem tudott az egészről, azt sem hogy oltás és papírok nélkül épp nem állítnak meg a határon. Bevallom folyton figyeltem, épp mi a szabály. És akkor íme az útvonal

Első útunk Aradra vezetett. Itt egy régi kollégámmal, barátommal Attilával találkoztunk. Ő nagyon régóta itt él. Elmondta, hogy sajnos még mindig meg van az ellentét a román és a magyar emberek között. A létszámunk pedig nagyon megfogyatkozott mára.

Az aradi Szabadság-szobor Zala György alkotása, amelyet 1890-ben avattak fel Aradon az aradi vértanúk emlékére. (lásd balra)Érdemes utánaolvasni a történetének itt: https://hu.wikipedia.org/wiki/Szabadság-szobor_(Arad). További látnivalók az Állami Színház és a Közigazgatási Palota. A főtere szép, bár több épületre is ráférne a renoválás. Pár órás séta után továbbindultunk.

A nap végállomása Temesvár volt. Itt a szállásunk a belvároshoz nagyon közel volt. Erre midnig figyelek, meg arra is, hogy tudjunk parkolni.

Látnivalók: talán a legszebb, az Ortodox székesegyház, amit a három szent atyának, Nagy Szent Vazulnak, Nazianzi Szent Gergelynek, és Aranyszájú Szent Jánosnak állították. A három püspök jelentős szerepet játszott a keresztény teológiai tanok kidolgozásában és számos keresztény egyház elismeri szerepüket. 

Pár óra séta után továbbmentünk Temesvárra. A szállásunk is itt volt 2 éjszakán át.

Bánsági Ortodox Metropólia Katedrálisa

Szívem szerint azt írnám, a képek magukért beszélnek. Két napot mindenképp megért. Az épületek szépen felújítottak, a terek rendezettek, tágasak, az éttermekben finomak az ételek. Inkább olaszos jellegű ételek voltak, de a hagyományos levesük is megtalálható persze. Érdemes a belváros közelében foglalni szállást, mert este is hangulatos a város.

Látnivalók: A szerb ortodox püspöki palota a város legszebb épületeinek egyike. Római katolikus székesegyház. Rózsapark. Ortodox főszékesegyház. A Brück ház vagy palota Az Egyesülés téren (Piața Unirii) található. A Weiss palota 1912-ben épült és a Republicii sugárút elején található. Innen indul a tulajdonképpeni promenád. A régi prefektusi palota, más nevén Barokk palota két épület összeépítéséből készült. A Győzelem téren (Piața Victoriei) lévő Dauerbach palota 1912-1913 között épült.A Löffler palota a Győzelem téren (Piața Victoriei) található, 1912-1913 között építette Leopold Löffler vállalkozó. Cégszékhelynek szánta, valamint családi háznak saját maga és három fia részére. A gyárvárosi zsinagóga mór stílusban épült. A Temesvár központjában lévő négyszintes Emmer ház 1908-ban Székely László tervei alapján eklektikus és Art Nouveau stílusban épült.A Lloyd palota a temesvári korzó egy három emeletes monumentális épülete. Eklektikus stílusban épült szecessziós behatásokkal 1910 és 1912 között Leopold Baumhorn tervei alapján. A Dejan vagy Deschan palotát 1735-ben Deschan tanácsos építtette neoklasszikus stílusban. A háromszíntes épület utca felőli részét korintoszi oszlopok díszítik. Neuhausz palota. A Széchenyi palota a győzelem téren (Piața Victoriei) található. 1900 és 1914 között építette a Széchényi társaság. Számos templomot találunk még itt, de ezek felfedetését az olvasóra bíznám.

Innét indultunk tovább Erdély felé, ez a következő bejegyzésben olvasható.