Egynapos programként ezt is mindenképp hozzá kell tenni a lisszaboni utunkhoz. Nagyon jó a tömegközlekedés, sűrűn jár a vonat erre.
Cascais
Egy mesés ékszerdoboz. A jacht kikötőtől a várig, a kis kávézóktól a gazdagok villáiig minden megtalálható itt. És persze az óceánpart… hmmm, imádom.
Estoril
A kaszinójáról híres, itt található Európa legnagyobb kaszinója. Bementünk, regisztráció, megkapjuk a kis plasztik kártyát, és belevethettem volna magam a gépekkel való pénzvesztésbe, de nem olyan neveltetést kaptam, hogy elherdáljam a pénzem, inkább elutazom… Így mivel a gépek használatát sem ismerem – ezt csak nektek vallom be –, az egyik szenvedélyemnek éltem, a Formula–1 idei első versenyének a befutóját megnéztem a nagy projektorokon. Na ezért megérte bemenni. Az emberek arcát nézve pedig mindig megdöbbenek, hogy játszanak, ott görnyednek és nyomkodják a gombokat, várják a csodát vagy az életük végét, nem tudom, de a mosolyt azt nem láttam egyik arcon sem. Lehet az a pénzcsörgéstől jön elő, de annyi szépség van ott a környéken, hihetetlen hogy csak ezt találták…? ☹
Belém
Ez már elég közel van Lisszabonhoz, ha nincs sok időtök, akkor ezt mindenképp nézzétek meg. Több látnivaló is van itt közel egymáshoz.
Kocsi múzeum
Szent Jeromos-kolostor (1502-1552)
Felfedezők emlékműve a Padrão dos Descobrimentos
A portugál hajós történelem kiemelkedő alakjait ábrázolja. A „vezető” és legnagyobb szobor Tengerész Henriké, mögötte a többiek (pl. Vasco de Gama).
Az emlékmű előtti térkövek pedig a régi idők portugál gyarmatainak világtérképe látható.
Ide mindenképp el szerettem volna jönni, mondhatnám azt, hogy ez volt a legfőbb cél. A várost a VIII. sz. környékén alapították, és a XIX. századtól lett a portugál királyi család nyári rezidenciája.
Sintráról elég sok kép van fent a neten, a google keresőjébe ha beírjátok, csodaszép drónos képeket is lehet látni. Sajnos mivel hegyre épült, a fotókat a földről nehéz megcsinálni úgy, hogy tökéletesen visszaadja a szépségét.
Lisszabonból az óceánpart felé indulva kb. 30 perc vonatozással érhető el. A lisszabon kártyát meg lehet venni úgy is, hogy erre a részre is érvényes legyen. Időpontot kell foglalni, és nagyon hosszú sorok kígyóznak mire bejuthatunk a palotába. Elektromos tuk-tukkal mentünk fel a hegytetőre – kb. 25 perc volt az út –, a Pena-palota és parkhoz. Volt némi rohanás, és mondtuk a sofőrnek, hogy kb. fél óra múlva kell a jegyünk értelmében bejutni. Rengetegen álltak még sorba.
Érdemes nem csak a teraszos jegyet és a parkot megnézni, hanem a palota belső szobáit is. Számtalan bútorban, festményben és régi dísztárgyban gyönyörködhetünk. Igazán Pazar gyűjtemény tárul a szemünk elé.
A környéken számos palota és villa található, melyek a romantikus építészet gyöngyszemei, csodaszép kertekkel. És az óceán közelsége is vonzotta a jómódúakat a környékre.
A hegytetőn látható a Mórok vára.
És egy igazán különleges látnivaló a Quinta da Regaleira.
Egy csodaszép gótikus villa, hatalmas kerttel. A fő látnivalója pedig egy kút, melyet körülölel egy csigalépcső, és lemehetünk az aljába. És ott még egy titkos barlangrendszeren is végig sétálhatunk.
Semmiképp ne hagyjuk ki a Sintra Nemzeti Palotát sem.
A város központjában található ez a XV. században épült palota.
További látnivaló a Monserrate palota. Ide már nem jutottunk el a reggeli csúszás miatt sajnos.
Szóval érdemes egy teljes napot rászánni, felejthetetlen élményben lesz részünk. Talán ez volt a legfárasztóbb napunk. Nyáron 40 fok körüli hőmérsékletben nem is tudom, hogy tudtuk volna végig gyalogolni.
Vonattal érkeztünk Lisszabonba. Az út kicsivel több volt mint 3 óra vonattal. A Tagus-folyó torkolata és az Atlanti-óceán találkozásánál fekszik. Szállásunk az Edwárd park mellett volt. Minden nap egy dombra kellett felmennünk.
Érdemes kiváltani a Lisszabon kártyát, van 3 napos, és a tömegközlekedés megoldódik rögtön, valamint a múzeumokba felmutatva kedvezményeket kapunk. Hanem, akkor azt mondják úgyis. És akkor itt jött a következő szívás. A kártyát meg lehet venni online. Igen ám, de azt utána különböző pontokon lehet érvényesíteni. Persze csak 10-kor nyitnak ezek a helyek… Tehát a reggel már használjuk felejtős. Na és akkor jött a további fekete leves, az első helyen ki volt írva, hogy nincs nyitva. Következő helyre átmentünk, ott sem oldódott meg a probléma, a harmadik helyen sok beszélgetés után végre megkaptuk… 11 óra lett, tehát a modern technika vívmányai amik működnek, itt nem igazán vannak kihasználva. Könyörgöm, létezik okostelefon, a bankkártyát is helyettesíti, repjegyet stb. Lisszabon etéren egyes, leülhet!
Kezdjük a várossal. Dombokra épült, tehát fel le kell menni folyton a csúszós kis macskaköveiken. Mert persze az eső volt, hogy esett…
Itt már az épületek rendben voltak, látszott hogy jutott pénz a felújításokra. A város alapjait még Rómánál is korábban fektették le.
A látnivalók a teljesség igénye nélkül:
Katedrális – a város legrégebbi temploma a 12. századból.
Szent György vár – a portugál királyok székhelye volt, a panorámáért is érdemes ide ellátogatni.
Santa Justa lift
28-as villamos
Mivel minden útikönyv és leírás ezt írja, rettentő sokan várnak rá. És pici, nagyon sok ember nem fér el rajta.
Eduardo VII park
Lisszabon második legnagyobb parkja
Utolsó napra hagytuk Lisszabon modern részét és az Ócenáriumot, mivel az időjárás rosszra fordult, jó volt egy fedett programnak. Európa legnagyobb fedett akváriuma. A cápától a csikóhalig, a pingvinektől a vidrákig, fókákig mindenféle állat megtalálható. A trópusi vizek halait is láthatjuk itt.
Vegyesen még teszek ki képeket még kedvcsinálónak terekről, épületekről, bulinegyedről.
Portói bor, és a sajttal töltött kis kiflijük, tonhalas ízesítéssel. A nevét ha eszembe jut beírom, bocs most nem ugrik be… 🙁
A Szent Jeromos kolostor, Belém, Cascais, Estoril pici vonatozással érhető el, külön blogban írok róluk. Kihagyhatatlan. Egy napba is bezsúfolható, de szólok előre, nagyon fárasztó lesz. Érdemes picit több időt hagyni rá.
Hazafelé Wizzair-rel mentünk. Itt annyira nem ültettek szét minket, csak kicsit. Ja és a harmadik hibát is elkövettük, kiderült itt nem lehetett volna a gurulós bőröndöt felvinni a fedélzetre, fel kellett volna adni. Persze erre már amikor teljesen bent voltunk a reptér várótermében jöttünk rá. Ó de potom 37 euróért és egy gyorsan kiállított számláért el is nézték ezt a kis kellemetlenséget. Persze gondolom a 37 eurótól mindjárt nem lett olyan nehéz a csomagunk… vagy mégis mivel ugyanazon a repülőn ment, a súlya persze ugyanaz fent, mintha feladtuk volna, tehát a repcsi nem fogyaszt emiatt sem kevesebbet sem többet. Tehát ez is egyfajta pénzszerzési trükk részükről. Biztos egy év alatt van egy statisztikájuk, hogy mennyien követik el ezt a hibát, és mennyit hoz a konyhára… Ja és a gép késve indult el. Tehát egyik kutya, másik eb… inkább ne kérdezzétek melyiket javaslom!
Az út mindenesetre fantasztikus volt, tervezem a következőt, vannak ötleteim.
2023 március 1-jén indultunk Portóba Ryanair fapados járatával egy 7 fős baráti társasággal. Eredetileg Portó volt a cél, de ha már ott vagyunk, nézzük meg Lisszabont és környékét. Mivel szinte mindig új helyekre megyek, így ez picit húzósabb, sokat mászkálós útnak indult. Felhívtam pár embert, és végül heten indultunk útnak.
Nézzük egyszer mi változott a covid óta, amikor korlátozottan mindenféle szabályok és keretek között lehetett utazni. Csak egy tényt emelnék ki, kevesebben utaztak pár évig – az okokat ne boncolgassuk – de tény, hogy a turizmus bevételei megcsappantak. Valószínű ennek hatására felmentek a repjegyárak. Szerintem kétszeresére körülbelül. ÉS van pár trükk is, amit bevetnek, és bevallom így már elgondolkodtam azon, hogy más komfortosabb légitársaságokkal fogok utazni. A kis gurulós bőröndért is pénzt kérnek már, a repjegy kétszerese volt a 4 évvel ezelőttinek, és még egy gusztustalanságot elkövetnek. Bocsánat a szóért, de egyszerűen szemétség, hogy még próbálnak egy párról is 3-4000 Ft plusz pénzt leszedni, hogy egymás mellé ülhessenek. Az egyébként is keskeny, rettentő kényelmetlen üléseiken. Szóval van más opció is, nem biztos, hogy a Ryanair sokat fog rajtam keresni ezután.
Reggel már korán Portóban voltunk. A reptérről a városba jó a közlekedés, pillanatok alatt olcsón bejutottunk vonattal. Majd a hotelbe leraktuk a cuccunkat. Be-checkolni nyilván még nem lehetett, de mindenhol van lehetőség hogy otthagyjuk a csomagjainkat és útra keljünk a városba.
Fontos, hogy kényelmes cipőt vigyünk, mert a járdák pici macskakövekből állnak, és elég sok a szintkülönbség. Fel-le lépcsőzve, felvonózva stb. kell járkálnunk egész nap.
Az időjárás márciusban váltakozó, nappal jó idő van többnyire, a napon kifejezetten meleg van, árnyékban hűvösebb, de estefelé és éjjel a pulcsi-kabát-sapka-sál elkel.
Az emberek kedvesek voltak végig, igazi multikulturális város, Portugália második legnagyobb városa. A Douro folyót hat híd szeli át.
Érdemes négy napra jönni, akkor a város és a környék látnivalói is beleférnek az utazásba.
Meg tudtuk nézni a város látnivalóit: városközpont, Székesegyház, Klerikusok tornya, São Bento vasúti pályaudvar (A pályaudvar főtermét, több mint 20,000 csempe borítja, melyek Portugália történelmét mutatják be), Tőzsdepalota (Palácio da Bolsa), D. Maria Pia-híd (régi vasúti híd), Dom Luís I híd, és egy pincészetet is a híres portói borok miatt. A történelmi városközpont az UNESCO világörökség része.
Befizettünk egy borkóstolós hajókirándulásos programra is, ez pár órás volt, akinek van több ideje érdemes az egész napos Douro folyós hajóútra menni. A kilátás miatt pedig egy tornyot mindenképp másszunk meg, és este is nézzünk szét a városba, csodaszépek a fények.
Az ételeik finomak és az árak hasonlók az itteni árakhoz. 13-18 euro között lehet enni egy főételt. Érdemes a halas ételeiket megkóstolni.
Festett kerámiacsempék itt mindenhol előfordulnak. A legszebbeket a templomok falán és a vasútállomáson bent láthatjuk. De van pár művészeti bolt is, ahol akár 1-1 szép darabbal is gazdagabbak lehetünk.
Utolsó nap délelőttre még a piacot megnéztük, nemrég adták át a közönségnek, csodaszép termékeik vannak tényleg jó áron.
Csodás két és fél nap után továbbmentünk öten Lisszabon irányába vonattal. Na és ugye minden úton van szívás még ennyi gyakorlat után is. Ezt most bevallom én néztem be. A szállás közelében a google maps írta a Flixbus-t, hogy a közelben van… ott is volt, valószínű az irodaházuk, de a buszmegállójuk tuti nem… lekéstük, még az volt a szerencse, hogy nagyon sűrűn jár. A vasútállomás mellett indult, de akkor már a vonatot választottuk, ami tényleg kényelmes és gyors volt.
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Feltétlenül szükséges sütik
A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, hogy elmenthessük a beállításokat a sütik további kezeléséhez.
Amennyiben ez a süti nem kerül engedélyezésre, akkor nem tudjuk elmenteni a kiválasztott beállításokat, ami azt eredményezi, hogy minden egyes látogatás alkalmával ismételten el kell végezni a sütik engedélyezésének műveletét.