Először is nagyon nagy csapatot nem viszek. Szinte lehetetlen összeegyeztetni a baráti társasággal, kinek mi a jó időpont. Körülbelül egy hét, 10 nap a megfelelő hossz, hosszabb idő alatt kijönnek már a különbségek, és feszültség lehet.

A programot röviden a következő útra leírom. Nem kell velem jönni, de pontosan meg fogom határozni, hogy mikor honnan indulok. Aki ott van jön, aki nem, annak szabad program van, mindenki természetesen azt csinál amit akar, ezek nem egy utazó irodás esernyőt követős utak.

Vannak úticél ötleteim, azt szoktam elmondani, csinálok hozzá egy repjegy, szállás és látnivalókat tartalmazó körülbelüli költségvetést, hozzárendelem az időt, és hívogatom a csapatot. Ezzel napok is elmennek, nem tudom még, túl közel van, túl messze van, ki tudja mi lesz akkor stb.

Így kialakul a végleges úticél. Utána jön, hogy vegyük meg a repjegyeket. Aki megveszi, nyilván jön. Utána foglalom a szállásokat mindenkinek egyszerre, nehogy megteljen a hotel és kiderüljön hogy többfelé kell laknunk. Ilyen azért nem volt még, de jobb az óvatosság.

És a helyszíneket mi alapján találom ki? Legtöbbször új helyekre megyek. Nagyon kevés kivétel van. Annyi szép van a világban… 

Most a már összerakott utak listája ez:

Mexikó – Yucatán félsziget
Malaga, Tanger, Gibraltár Marbella
Olaszország, Puglia
Stockholm
Málta
Norvég fjordok és Izland
Amsterdam
Dominika
Azori-szigetek
Madeira
Amszterdam

És persze minden útnak megvan a miértje, hogy mit szeretnék látni, miért megyek oda. Ez fontos.

Városlátogatásnál a fő szempont, hogy legyen egy legalább 3 csillagos hotel reggelivel. A 4 csillagosnál a reggelik jobbak, azért szeretem, de nem muszáj. És a látnivalókhoz közel legyen. Ha pl. Párizsba mennénk, nézzük már meg hogy a reptér hol van, mert a fapadossal eléggé kint, és ha összekötjük a repteret a belvárossal egy egyenesel, akkor célszerű kb. azon az útvonalon foglalni szállást. A nagy városok tényleg nagyok, és ha a túlsó felén lakunk, rengeteg időt vesztünk az utazgatással. Tehát csak belváros, a látnivalók mellett.

Utána pedig még érdemes megnézni, hogy pl. metró közelében legyen a szállás, és hogy a bőrönddel ne kelljen sokat menni, cipekedni.

2012 óta a szállást kizárólag a Fireflies ajánlatai között keresem. Nem bonyolult miért, látom a cég fejlődését ez idő alatt. Kezdetben, amikor én találkoztam vele, 2 utazási nagyker 300.000 ajánlata volt itt. Mára 5.1 millió hotellel a világ legnagyobb utazási adatbázisából tudunk válogatni. És aki jön velem, nekik is tudom adni a kedvezményeket. És van hotline ügyfélszolgálat, akár magyarul is, aki segít ha gond lenne az utazásnál.

Ha több városban szállunk meg, akkor a városok távolságát szoktam ellenőrizni, és megnézem hogy hogy a legoptimálisabb A-ból B-be eljutni és mennyi ideig tart az út.

Utána jön a látnivalók feltérképezése. Fireflies programajánló több mint 300.000 ajánlattal kiváló segítség, és google kereső, Marbella látnivalók például. Megnézem hol vannak, és összefűzöm őket napokra. Van aki nem tudod sokat gyalogolni, annak lehet hotelben fekvő program a nyavajgás helyett. Vagy edzhetne is picit egy sokat gyalogolós útra, nem tartom vissza… Valakinek tényleg gond a 20 000 lépés / nap.

Utána jön az ésszerű programoknak, évszaknak megfelelő pakolás, és mehetünk. Ami itthon marad, azt meg kint meg lehet venni, tehát nagy para nem kell. És mindig hagyjunk helyet a bőröndbe, hogy tudjunk 1-2 dolgot vásárolni ha kedvünk van. Egyébként most 12 euro / kg a túlsúly miatti felszámítás a Ryanairnél. Még jó hogy nem határozzák meg, hogy 100 kg feletti embernél kilonként még mennyi pénzt kérnek. Na nem adok ötleteket, hogy legyen még drágább az utazás.